Rostliny, které vám zlepší kvalitu vzduchu ve vaší domácnosti

Jana Budinská
22.2.2024

Některé rostliny jsou známé svou schopností zlepšovat kvalitu vzduchu tím, že absorbují škodlivé látky. Přinášíme vám tipy na 4 atraktivní rostliny, které nejenže přidají kouzlo do interiéru, ale hlavně přispějí k čistění vzduchu a k vytvoření zdravějšího prostředí vašeho domova.

Rostliny, které vám zlepší kvalitu vzduchu ve vaší domácnosti

Mezi rostliny, které zlepší kvalitu vzduchu v interiéru patří:

1.      Dracaena marginata lidově dracena

Dracena je rostlina, která může růst ve formě stromu nebo keře a může být ozdobou jakéhokoli domova. Jeho úzké listy jsou zelené s červenými okraji, což dodává rostlině atraktivní vzhled. Je vhodná do interiérů, protože není příliš náročná na světlo a může se dobře pěstovat i ve stínu.

Rostlina pomáhá čistit vzduch od formaldehydu, benzenu a dalších škodlivých látek, které mohou být přítomny v domácích produktech.

Péče o dracenu zahrnuje pravidelné zalévání, občasné hnojení a umístění na světlém místě. Je také důležité vyvarovat se nadměrnému zalévání, což může vést k hnilobě kořenů. Nemá také ráda průvan, který může zničit celou rostlinu. Pokud se o ní postaráte správně, bude vám dělat radost svou krásou a zlepšovat kvalitu ovzduší ve vaší domácnosti.

dracaena.png (1.53 MB)

2.      Aloe vera

Aloe vera je další populární domácí rostlina. Aloe vera je sukulentní rostlina s dužnatými listy, které obsahují gel. Tento gel má mnoho léčivých vlastností a je často používán k léčbě popálenin, řezů, bodnutí hmyzem a kožních podráždění.

Tato rostlina má také schopnost absorbovat škodlivé látky z ovzduší, jako je formaldehyd a benzen, což může pomoci zlepšit kvalitu vzduchu v domácnosti.

Aloe vera je relativně nenáročná rostlina na péči. Potřebuje dobře propustnou půdu a má ráda světlé a slunné místo. Je důležité ji zalévat pravidelně, ale nedovolit, aby půda byla přemokřená, protože to může vést k hnilobě kořenů. Rostlina také potřebuje občasné hnojení, zejména v období růstu. Aloe vera může být umístěna jak na parapetu, tak i na polici, stole nebo na konzolovém stolku, pokud je dostatečně světlé.

aloe vera.png (1.09 MB)

3.      Asparagus známý také jako chřest

Asparagus je trvalka s tenkými větvemi a jehlicovitými listy. Existuje mnoho druhů Asparagus, které se liší velikostí, tvarem a barvou listů.

Některé druhy Asparagusu mají schopnost absorpce formaldehydu, který je často přítomen v některých čisticích prostředcích, nábytku, barvách nebo lepidlech. Tato vlastnost umožňuje Asparagusu pomáhat čistit vzduch v interiérech.

Asparagus je obecně nenáročná rostlina na péči. Potřebuje světlé až polostinné stanoviště a pravidelné zalévání. Je také vhodné občasné hnojení, aby se podpořil zdravý růst. Asparagus se může pěstovat jak ve standardních květináčích, tak i ve visacích nádobách, což je ideální pro vytvoření atraktivních zelených úprav interiérů.

asparagus.png (1.32 MB)

4.      Ficus benjamin známý jako fíkus, lidově též benjamin

Jedním z nejoblíbenějších pokojových rostlin je bezesporu fikus benjamin, jenž je charakteristický svými elegantními tmavě zelenými listy. Může dorůst do velkých rozměrů, pokud mu je poskytnut dostatečný prostor. Je oblíbeným okrasným prvkem v interiérech a často se používá v kancelářích, obývacích pokojích a dalších místnostech.

Fíkus má schopnost absorbovat škodlivé látky z ovzduší, jako je formaldehyd, benzen a xylén. Tyto látky mohou být přítomny v nábytku, kobercích, laku na vlasy a dalších domácích výrobcích.

Tato rostlina potřebuje světlé až polostinné stanoviště a pravidelnou zálivku. Je důležité udržovat vlhkou půdu, ale zároveň se vyvarovat přemokření kořenů, což může vést k hnilobě kořenů. Rostlina může být citlivá na změny prostředí, jako jsou změny polohy nebo teploty, takže je doporučeno udržovat ji ve stabilních podmínkách.

ficus.png (1.98 MB)

 

Sdílet článek na:

Komentáře

Vložit komentář

Pro tento článek nebyly prozatím vloženy žádné komentáře.

Výhodná doprava

na veškeré zboží

Vlastní dopravou

zavezeme až k vám

Vrácení zboží

až do 45 dnů

Novinky každý měsíc

přidáváme hezký nábytek