Zimní radovánky

Zuzana Pavlíčková
21.2.2018

Chybí vám sníh? Zasněžené pláně jako z knížky od Josefa Lady. Vrzající sníh pod botami. Vykreslené obrazce na okenních tabulkách. Bílé větvičky stromů od kozelného Mrazíka. Čerstvý vzduch a zvláštní ticho, když celý kraj spí pod sněhem. Vidíte tu pohádkovou idylku?

Zimní radovánky

Chybí vám sníh? Zasněžené pláně jako z knížky od Josefa Lady. Vrzající sníh pod botami. Vykreslené obrazce na okenních tabulkách. Bílé větvičky stromů od kozelného Mrazíka. Čerstvý vzduch a zvláštní ticho, když celý kraj spí pod sněhem. Vidíte tu pohádkovou idylku? A jaké aktivity vlastně najraději podnikáte? Jste typ, co se zimou kochá z teplé kuchyně anebo sa přemůžete a vstanete z čalouněné postele? Pojďme si pár najobľíběnějších radovánek připomenout.

 1. Boby, sáňky, lopata
  Ideální sport do města. Stačí mít jen malý kopeček a hned můžete s detmi probudit tyto stroje a jezdit zhora dolů, dokud vám to zima dovolí. Ať chodíte do školy alebo máte před důchodem, toto bláznění nikdy neomrzí.
 2. Lyže, snowboard
  Soukromý vlek u chaty na horách nebo velká veřejná sjezdovka. Ten pocit svobody, když se pouštíte ze svahu dolů. Rychlost světla či couvajícího šneka - každý máte svůj styl, který jen lehce ladíte ideálně k situaci. Ale ta svoboda, ta je pro nás, pro všechny.
 3. Běžky
  Pokud máte lidí dost, není nic lehčího, než si nazout sněhule nebo se postavit na běžky do stopy a ochutnávat kilometry v přírodě. Za celý den nemusíte nikoho potkat a krásně si vyčistíte hlavu. Vždycky je ale třeba vytyčit si pár záchranných bodů. Zmrzlá příroda je nádherná věc, ale svařené víno v rukách také dokáže vykouzlit úsměv na tváři, co myslíte? 
 4. Brusle, klouzání
  Víte, co je super? Když jdete do práce nebo do školy pěšky a celou dobu jdete. Klouzání patří k těm nejstarším zimním radovánkám vůbec. Snadno si ho užijete všude. Stačí jen mít boty s hladkou podrážkou a už to fičí. Dejte si ale pozor na štěrkem ošetřené chodníky a cesty, ať nedorazíte s sedřeným nosem. 

  A pokud si na trochu pouliční rebelii netroufáte, nevadí. Dnes už v téměř každém druhém městě najdete stadion, kde si půjčíte brusle a do upraveného ledu kreslíte tajné sny o trojitém Salchowovi. 
 5. Sněhulák, koulovačka, iglú
  Jednoznačně nejznámější postava zimy je sněhulák. Tři různě velké koule na sobě, mrkev namísto nosu a z uhlíků nebo kamínků vytvořené oči, úsměv jako knoflíky. K tomu větvičky jako ruce a starou misku jako klobouk a sněhulák je na světě. Tak jednoduché a tak oblíbené. S dobou roste chuť inovovat a fantazii se meze nekladou. Potkáváme kulaté sympaťáky se širokým úsměvem i ostře vypadající drsňáky.

  Když se ale nebe roztrhne a vysype na zem bohatou sněhovou nadílku, vzniká ideální prostor pro stavění iglú. V tomto domku nepotřebujete nábytek. Chce to trpělivost, šikovné ruce a pomoc Mrazíka, ale na ten výsledek se vyplatí počkat. Pokud k tomu ještě přidáte pořádnou koulovačku, vznikne dokonalá eskymácké idylka.

Zimní radovánky jsou kouzelné pro všechny generace. V každém z nás se skrývá dětská duše, tak snad se i letos zima probudí a všichni si sníh pořádně vychutnáme.

Sdílet článek na:

Následující články

zavezeme až k vám
na vaše přání
na veškeré zboží
až do 45 dní