Udělej si sám: Sedačka z palet

Vyrobte si vlastní sedačku z palet. Jednoduchý návod pro kutily a hobby kreativce. Potřebujete pouze několik vrutů, pár volných hodin a nadšení. Originální a zcela funkční nábytek z palet využijete na terase, v interiéru nebo na balkóně. Podívejte se, jak na to. Bude to brnkačka.

Udělej si sám: Sedačka z palet

Připravte si:

 • Europalety 120x80 cm – 9ks
 • Lak na dřevo nebo barva
 • Brusný papír
 • Šrouby do dřeva
 • Nářadí – vrtačku, štětec, případně brusku

Krok za krokem:

 1. Připravte si veškerý materiál a dostatečný prostor pro manipulaci s paletami.
 2. Palety obruste a zbavte nečistot. Povrch musí být hladký.
 3. Následně ho ošetřete speciálním lakem či lazurou na dřevo, který ochrání povrch před plísněmi a silným znečištěním.
 4. Lak nechte zaschnout.
 5. Připevněte jednotlivé palety k sobě pomocí vrutů. Vždy dvě na sebe. Spojte do tvaru písmene L. K zadní straně našroubujte další palety jako opěrky.
 6. Položte sedáky na palety a užívejte si chvíle volna.

sedacka palety.jpg (63 KB)

Výběr palet

Při výběru palet věnujte pozornost nejen velikosti, ale také stavu a kvalitě použitého dřeva. Zpozorněte při viditelných plísních nebo velkých prasklinách, které paletu znehodnocují.

Průměrná cena za klasickou europaletu 120x80 cm se pohybuje v rozmezí 200 až 300 Kč za kus. Kvalitní palety lze nakoupit v internetových obchodech nebo u prodejců v blízkosti vašeho bydliště.

Opracování palet

Před samotným opracováním dřeva odstraňte hřebíky či kovové sponky. Mohlo by dojít k poničení brusky. V první fázi doporučujeme obrousit ostré hrany a zahladit vyčnívající třísky. Palety musí být na dotek hladké a jemné.

Povrch očistěte od prachu a pilin. Následně natřete speciálním ochranným lakem či lazurou. Kreativní duše mohou palety přetřít barvou podle svého vkusu nebo interiéru. Montáž provádějte až barva důkladně uschne.

Snímek obrazovky 2021-05-18 130405.jpg (83 KB)

Montáž palet

Opracované a nalakované palety naskládejte na sebe a pomocí šroubů připevněte. Hlavičky vrutů nesmí vyčnívat, mohlo by dojít ke zranění nebo protržení čalouněného sedáku.

Nejprve vytvořte spodní patro a palety k sobě pečlivě smontujte, následně přivrtejte vrchní. Dvě vrstvy palet zajistí dostatečnou výšku a pohodlí, pokud upřednostňujete vyšší, můžete narovnat tři vrstvy. Nakonec upevněte boční opěradla a položíte polstrované polštáře místo opěradel a podsedáků.

 

DOPORUČUJEME: Trendem jsou paletové postele, které si vyrobíte svépomocí a doplníte pouze o matraci a ložní prádlo.

Sdílet článek na:

Komentáře

Vložit komentář

Pro tento článek nebyly prozatím vloženy žádné komentáře.

Doprava zdarma

na veškeré zboží

Vlastní dopravou

zavezeme až k vám

Vrácení zboží

až do 45 dnů

Novinky každý měsíc

přidáváme hezký nábytek