Nábytek SKLADEM se slevami až 35 % na VŠE. Rychlé doručení bez starostí!

Péče o zahrádku v létě: Tipy a triky pro zdravý růst rostlin

Kateřina Pelejová
10.7.2024

Léto je obdobím, kdy zahrádka může být nejkrásnější, ale také nejvíce ohrožená horkem a suchem. Aby vaše rostliny prospívaly a zahrádka byla plná barev a života, je důležité dodržovat několik základních pravidel péče. Následující tipy a triky vám pomohou udržet zahrádku zdravou a plodnou po celé léto.

Péče o zahrádku v létě: Tipy a triky pro zdravý růst rostlin

Pravidelné zalévání

Jedním z nejdůležitějších aspektů péče o zahrádku v létě je správné zalévání. Vysoké teploty a sluneční záření mohou rychle vysušit půdu, což ohrožuje růst rostlin.

Čas zalévání: Nejlepší čas na zalévání je brzy ráno nebo pozdě večer, kdy je teplota nižší a voda se méně rychle vypařuje.

Množství vody: Zalévejte důkladně, aby voda pronikla hluboko do půdy. Povrchové zalévání může způsobit, že rostliny vytvoří mělký kořenový systém, který je náchylnější k vyschnutí.

Návrh bez názvu (14).jpg (721 KB)

 

Mulčování

Mulčování je skvělý způsob, jak udržet vlhkost v půdě a zároveň potlačit růst plevelů.

Druhy mulče: Použijte organické materiály jako kůru, slámu nebo kompost. Tyto materiály nejenže zadrží vlhkost, ale také postupně zlepšují kvalitu půdy, jak se rozkládají.

Aplikace: Naneste mulč v tloušťce 5-10 cm kolem základny rostlin, ale vyhněte se kontaktu s kmenem, aby nedošlo k hnilobě.

Návrh bez názvu (15).jpg (748 KB)

 

Hnojení

Rostliny v létě vyžadují více živin, aby zvládly stres z horka a růstu.

Typy hnojiv: Použijte vyvážené hnojivo s makroprvky (dusík, fosfor, draslík) a mikroprvky (železo, zinek, měď). Organická hnojiva jako kompost nebo hnůj jsou také skvělou volbou.

Četnost: Hnojte pravidelně, ale s mírou. Přehnojení může poškodit kořeny a zhoršit růst rostlin.

Návrh bez názvu (16).jpg (595 KB)

 

Ochrana před škůdci a chorobami

Léto je také obdobím zvýšené aktivity škůdců a šíření chorob.

Monitorování: Pravidelně kontrolujte rostliny na přítomnost škůdců a známky chorob. Včasné odhalení problémů může zabránit jejich rozšíření.

Prevence: Používejte přírodní prostředky, jako jsou insekticidní mýdla. Proti plísním může pomoci pravidelné prořezávání a dobré větrání rostlin.

Návrh bez názvu (17).jpg (579 KB)

 

Prořezávání a tvarování

Pravidelné prořezávání pomáhá udržet rostliny zdravé a podporuje nový růst.

Prořezávání: Odstraňte odumřelé, poškozené nebo nemocné části rostlin. Prořezávejte také přebytečné výhony, aby se rostlina nezahustila a měla dostatek světla a vzduchu.

Tvarování: Některé rostliny, jako jsou růže nebo okrasné keře, mohou těžit z tvarovacího řezu, který podpoří jejich estetický vzhled a zdravý růst.

Návrh bez názvu (18).jpg (870 KB)

Dodržování těchto tipů a triků vám pomůže udržet vaši zahrádku v optimálním stavu během celého léta. S trochou péče a plánování můžete mít krásnou, zdravou a plodnou zahrádku, která vám přinese radost a uspokojení.

Sdílet článek na:

Komentáře

Vložit komentář

Pro tento článek nebyly prozatím vloženy žádné komentáře.

Výhodná doprava

na veškeré zboží

Vlastní dopravou

zavezeme až k vám

Vrácení zboží

až do 45 dnů

Novinky každý měsíc

přidáváme hezký nábytek