Při nákupu nad 3 000 Kč máte DOPRAVU a VÝNOS nábytku ZDARMA.

Péče o nábytek před letní sezónou: Jak ochránit nábytek před sluncem

Magdaléna Chmelíková
6.6.2024

Nábytek je dominantou každé domácnosti. Má však sklony k poškození různými vlivy, sluncem nevyjímaje. Při nadměrném vlivu UV záření mění barvu a ubližuje mu. Proto péče o něj je důležitá během celého roku, v létě především. Aby nábytek zůstal krásný, co nejdéle, je potřeba o něj pravidelně dbát a čistit jej.

Péče o nábytek před letní sezónou: Jak ochránit nábytek před sluncem

Máme pro vás pár tipů, jak na to.

1.   Nenechte slunce svítit přímo na nábytek

Přímý sluneční svit, hlavně silné paprsky na jaře a v létě, povrch nábytku vysušují. Důsledkem toho mohou vzniknout světlé nebo tmavší skvrny. Jak se tomuto bránit? Jednoduše. Během dne mějte zatažené závěsy a žaluzie. Nábytek můžete, například v obývacím pokoji, chránit ubrusem či přehozem. Pokud to jde, umístěte nábytek na stinné místo v místnosti.

The window in room with blanket.png (848 KB)

2.   Úklid minimálně jednou týdně

Prach škodí nejen nábytku, ale i našemu dýchacímu ústrojí. Utírejte a vysávejte prach alespoň 1x týdně. A to jak z nábytku, tak také z podlah. Ideální je nejprve vysát a později utřít prach, aby se zbytky prachu stihly usadit. Nezapomínejte také, čas od času, na povrchy vysokých skříní nebo vyšších polic.

Pro utírání prachu použijte utěrku z mikrovlákna nebo navlhčený hadřík.

Cleaning.png (750 KB)

3.      Speciální přípravky

Právě před letní sezónou byste měli využít specifické přípravky ze specializovaných obchodů nebo drogérií, které Vašemu nábytku dodají potřebnou výživu a lesk před nadcházející sezónou. Při nákupu prostředků vybírejte dle Vašeho typu nábytku.

  • Na voskovaný nábytek, určitě nepoužívejte vodu ani koncentrované prostředky. Bohatě Vám postačí bavlněný hadřík.
  • Pokud máte olejovaný nábytek, můžete při úklidu využít mírně vlhký hadřík, případně lehce mýdlovou vodu. Speciální přípravky nepoužívejte.
  • Zda Váš byt zdobí nábytek z masivu, určitě byste měli používat oleje i vosky. Dřevěnému nábytku tato péče svědčí. Ochrání jej a přidá mu krásný lesk.

V dnešní době jsou velmi oblíbené ekologické prostředky, které v sobě obsahují přírodní látky jako jsou například výtažky z borovice nebo třeba včelí vosk.

V neposlední řadě jsou skvělé také vlhčené ubrousky, které jsou praktickým prostředkem mnoha hospodyněk. Vlhčené ubrousky obsahují šetrné emulze a spolehlivě si poradí nejen s prachovými alergeny ale i pylem.

Cleaning necesseries.png (655 KB)

4.      Tip na závěr: vždy s podložkou

Tento tip využívejte během celého roku, nejen v letní sezóně.

Pokud patříte k těm, kteří si rádi vychutnávají horkou kávu či studený drink u jídelního stolu, nepokládejte dotyčný předmět na povrch nábytku. Hrozí závažnější poškození. K pokládání horkých či studených nápojů, talířů apod. využívejte korkovou nebo jinou podložku. Nejedná se jen o praktičnost, ale může i jít i o skvělý doplněk do interiéru.

Coffee time.png (749 KB)

 

Sdílet článek na:

Komentáře

Vložit komentář

Jana Chmelíková : Péče o nábytek. 6.6.2024
Děkuji za vyčerpávající návod, jak správně pečovat o nábytek všeho druhu.
Výhodná doprava

na veškeré zboží

Vlastní dopravou

zavezeme až k vám

Vrácení zboží

až do 45 dnů

Novinky každý měsíc

přidáváme hezký nábytek